مقالات

آخرین مقالات

27 فروردين

انتخاب صندلی اداری مناسب و ارگونومیک

انتخاب صندلی اداری مناسب و ارگونومیک در فضای کار بسیار مهم است. برای کارکردن در شرکت، زمان زیادی را پشت صندلی اداری سپری می کنیم، یعنی وضعیتی که در آن به ساختار ستون فقرات فشار می آید.
بنابراین، برای اجتناب از کمر درد مهم است که صندلی اداری ای را بگیریم که ارگونومیک باشد و قسمت پایین کمر را حمایت کرده و به بهبود وضعیت نشستن کمک کند.

چه نوع صندلی اداری ارگونومیک برای ما بهترین است؟

انواع زیادی صندلی اداری ارگونومیک برای استفاده در فضاهای کاری موجود است. هیچ کدام از آنها را نمی توان گفت که قطع به یقین بهترین صندلی اداری است، اما فاکتورهای زیادی وجود دارند که در یک صندلی اداری ارگونومیک باید در نظر گرفت. وجود این فاکتورها باعث می شود که هر فردی با توجه به نیازهای خود، صندلی اداری را برای خود تنظیم کند.
در این مقاله هم صندلی اداری قدیمی و هم صندلی اداری مناسب برای افرادی که به کمردرد مبتلا هستند را بررسی خواهیم کرد.

یک صندلی اداری خوب و ارگونومیک باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

 

صندلی-اداری

 

در اولین نگاه به استایل قراردادی یک صندلی اداری ، مشخصات زیر در صندلی اداری ارگونومیک مهم است، از جمله:
ارتفاع صندلی اداری : ارتفاع صندلی اداری باید به آسانی قابل تنظیم باشد. وجود یک اهرم تنظیم پنوماتیک، آسان ترین راه برای انجام این کار است. ارتفاع صندلی اداری از سطح زمین اگر بین 40 تا 53 سانتی مترباشد، برای بیشتر افراد قابل استفاده است. این ارتفاع به فرد این امکان را می دهد که حتی در بلندترین وضعیت صندلی اداری، در حالی که ران پا و دستهای فرد به صورت افقی است، بتواند پای خود را بر روی زمین بگذارد.
عرض و عمق صندلی اداری : صندلی اداری باید عرض و عمق کافی داشته باشد تا بتواند بدن هر فردی را به راحتی حمایت کند. معمولا عرض 43 تا 50 سانتی متر، عرض استاندارد برای صندلی اداری می باشد. عمق صندلی اداری که منظور از جلو تا عقب صندلی می باشد، باید به اندازه ی کافی باشد، به نحوی که وقتی کارمند بر روی آن می نشیند و پشت خود را بر پشتی صندلی اداری تکیه می دهد، ران پا به گونه ای بر روی صندلی باشد که بین پشت زانو و صندلی حدود 5 تا 10 سانتی متر فاصله بیفتد. شیب صندلی به جلو یا عقب باید قابل تنظیم باشد.
حمایت از بخش پایین کمر در صندلی اداری : حمایت از بخش پایین کمر در یک صندلی اداری ارگونومیک بسیار مهم است. ستون فقرات در قسمت انتها یک قوس به سمت داخل دارد و نشستن برای مدت طولانی بدون حمایت از این قوس باعث می شود کارمند شل بنشیند و نتیجتا این انحنای طبیعی صاف شده و به ساختار پایین ستون فقرات فشار وارد می شود. در یک صندلی اداری ارگونومیک، هم ارتفاع و هم عمق آن باید قابل تنظیم باشد، طوری که کارمند بتواند صندلی اداری را به طور مناسب تنظیم کند، به نحوی که قوس داخلی قسمت پایین کمر را پر کند.
حمایت از کمر در صندلی اداری : قسمت پشتی یک صندلی اداری باید 30 تا 48 سانتی متر عرض داشته باشد. اگر پشتی صندلی اداری از صندلی جدا باشد، باید هم ارتفاع آن قابل تنظیم باشد و هم زاویه ی آن. در صندلی اداری با توجه خاصی که به حمایت مناسب از قسمت پایین کمر می شود از انحنای طبیعی ستون فقرات حمایت می شود. اگر در صندلی اداری قسمت پشت و نشیمن صندلی به صورت یک تکه و سر هم باشد، قسمت پشت صندلی اداری باید این امکان را داشته باشد که به سمت جلو و عقب قابل تنظیم باشد، با مکانیسمی که امکان قفل کردن را داشته باشد تا زمانی که کارمند قصد تنظیم زاویه را دارد، مانع حرکت بیش از حد آن به سمت عقب شود.
متریال صندلی اداری : روی صندلی اداری باید به اندازه ی کافی الیاف داشته باشد تا وقتی برای مدت طولانی بر روی آن می نشینیم، راحت باشد. در صندلی اداری وجود الیاف پارچه ای باعث عبور هوا می شود و بر سطوح سخت تر ترجیح داده می شود.
دسته ی صندلی اداری : دسته های صندلی اداری باید قابل تنظیم باشد. دسته ی صندلی اداری باید به گونه ای باشد که دست ها راحت بر روی آن قرار گرفته و شانه ها راحت باشد، آرنج ها و قسمت پایین دست ها باید به آرامی بر روی دسته قرار گیرد و ساعد موقع تایپ کردن نباید بر روی دسته ی صندلی قرار گیرد.
حرکت چرخشی صندلی اداری : هر صندلی اداری قدیمی یا ارگونومیک باید بتواند به آسانی چرخش کند طوری که استفاده کننده بتواند بدون این که خود را به سمتی بکشد، به وسایل روی میز  اداری دسترسی داشته باشد.

 

صندلی-اداری

 

منبع:https://www.spine-health.com
  • Rating
  • 313 دفعات بازدید