مقالات

آخرین مقالات

07 شهریور
نبودن پارتیشن اداری ممکن است برای کارمندان سلامتی بیشتری به همراه داشته باشد.
بر طبق مطالعه ی جدیدی که روز شنبه 3 شهریور در مجله ی ژورنال درج شده است، نبودن پارتیشن اداری باعث فعالیت فیزیکی بیشتردر سر کار و استرس کمتر در خارج از شرکت می باشد.
بر طبق این پژوهش جدید در مورد پارتیشن اداری ، فضای اداری باز و اصطلاحا اپن آفیس بدون پارتیشن اداری ، از چیدمان های دیگری که برای فضای کار در نظر گرفته می شوند، سلامتی بیشتری برای کارمندان به همراه دارد.
بر طبق یافته هایی که در مجله ی طب محیطی و شغلی به چاپ رسیده است، با نبودن پارتیشن اداری ، کارمندان فعالیت فیزیکی بیشتری در داخل شرکت دارند و در بیرون شرکت هم استرس کمتری را تجربه می کنند.
بر طبق نظر محققین، بدیهی است که میزان تحرک کارمندان اداری از کارمندان دیگر کمتر است و آنها همیشه این کمبود فعالیت فیزیکی را در بیرون شرکت جبران نمی کنند.
محققین به این نکته اشاره کردند که بیشتر مطالعات قبلی که به تأثیر محیط کار بر سلامتی کارمندان می پردازد، بر پاسخ های آماری متکی است و هیچ کدام به این موضوع نپرداخته اند که نوع محیط کار و چیدمان مبلمان اداری در محیط کار به چه نحوی بر سلامتی فیزیکی تأثیر می گذارد و میزان عینی استرس وارد بر کارمندان را هم بررسی نکرده اند.
در این بررسی در مورد پارتیشن اداری ، محققین بر 231 کارمند آمریکایی در چهار مکان مختلف که در سه نوع محیط کاری با چیدمان های متفاوت کار میکردند، تحقیق کردند. 1. مدل نیمکتی باز با پارتیشن اداری خیلی کوتاه (دیوایدر) و یا بدون پارتیشن اداری . 2. اتاق های پارتیشنی با پارتیشن اداری بلند که موقع نشستن، شما نمی توانید اطراف خود را ببینید. 3. اتاق های خصوصی کاملا مجزا که با پارتیشن اداری تمام قد از بقیه ی فضا جدا شده است.

 

partition

 

به مدت سه روز کاری متوالی و دو شب، به قلب ابن افراد سنسورهایی متصل بود که فعالیت فیزیکی آنها را بررسی میکرد و شدت هر نوع فعالیتی به این طریق اندازه گیری میشد.
آنها همچنین در طی ساعات کاری خود هر ساعت به سوالاتی که با گوشی های گوشمند از آنها پرسیده می شد، جواب میدادند تا سطح روحیه ی آنها در آن موقع سنجیده شود
بعد از این مرحله و کامل کردن نتیجه گیری، فرمی که میزان کلی استرس آنها را ارزیابی میکرد، پر میشود.

میزان استرس

تجزیه و تحلیل این اطلاعات نشان میدهد که کارمندانی که در شرکت های اپن آفیس با میزهای نیمکتی و با پارتیشن اداری خیلی کوتاه کار می کنند، نسبت به کارمندانی که در فضایی با پارتیشن اداری بلندتر کار می کنند، 20% فعالیت فیزیکی بیشتری دارند و نیز نسبت به افرادی که در اتاق های خصوصی با پارتیشن اداری تمام قد کار می کنند، 32% بیشتر فعالیت دارند.

 

partition

 

میزان استرس تا حد قابل توجهی در کارمندان مسن تر و چاق تر بیشتر است و میزان فعالیت در میان زنان نسبت به مردان کمتر است.
استرس زیاد در شرکت به طور قابل توجهی با استرس زیاد در خارج از شرکت مرتبط است.
در واقع می توان گفت، افرادی که در شرکت فعالیت فیزیکی بیشتری دارند، نسبت به افرادی که تحرک کمتری دارند، در خارج از شرکت 14% استرس کمتری را تحمل می کنند.
از آنجایی که این مطالعه در مورد پارتیشن اداری ، صرفا بر پایه ی مشاهده بود، علت این امر بررسی نشد. ممکن است ویژگی های دیگری به جز پارتیشن اداری هم بر فعالیت فیزیکی کارمندان مؤثر بوده اند، از جمله الگوی حرکت در شرکت، در دسترس بودن فضایی برای یک گپ دوستانه و نیز دسترسی به راه پله.
به گفته ی آنها، این اولین پژوهشی بود که نشان داد چیدمان نیمکتی بدون پارتیشن اداری و یا با پارتیشن اداری خیلی کوتاه، به بالا بردن میزان فعالیت فیزیکی کمک می کند. از آنجایی که میزان تحرک و فعالیت بدنی در محیط کار با سطح سلامتی کارمندان در ارتباط مستقیم می باشد، پژوهشگران به وجود پارتیشن اداری و یا عدم وجود پارتیشن اداری برای بالا بردن سلامتی افراد توجه کردند.
البته هر کدام از این نوع چیدمان ها، مزایای خاص خود را دارند. اتاق های خصوصی با پارتیشن اداری تا سقف، حریم خصوصی بیشتری دارند اما میز اداری گروهی با پارتیشن اداری کوتاه و یا بدون پارتیشن اداری هم مزایای دیگری دارند، از جمله مکالمات و در نتیجه ارتباط بیشتر بین همکاران و آگاهی بیشتر از کار همدیگر.
برخی شرکت ها برای پایین آوردن هزینه ها در ملک های استیجاری و کاهش تأثیرات محیطی یک فضای کم مصرف سعی می کنند تا حد امکان، پارتیشن اداری کمتری استفاده کنند. اما در نهایت این مدیر شرکت و طراحان زبده ی دکوراسیون داخلی هستند که می توانند در این امر نظر صائبی بدهند و با توجه به ماهیت کار و نوع فعالیت شرکت و نیز با توجه به نوع شخصیت کارمندان، تصمیم گیری درستی در این مورد داشته باشند تا بالاترین بهره وری را از کارمندان دریافت کنند.
منبع:http://www.thejournal.ie/
  • Rating
  • 185 دفعات بازدید