مقالات

آخرین مقالات

10 شهریور

طراحی انسان- محور در مبلمان اداری

در طراحی انسان- محور مبلمان اداری ، افراد در اولویت قرار می گیرند. احتمالا وقتی که وارد فضای کار شرکت می شوید،
خیلی به چیدمان مبلمان اداری شرکت فکر نمی کنید. در واقع شما دلتان نمی خواهد ساعت 8 صبح شنبه رأس ساعت سر کار باشید، ولی هیچ وقت به علت آن و یا به نحوه ی چیدمان مبلمان اداری و میز اداری و یا فرم میز کنفرانس شرکت و این که هر کدام از این موارد مربوط به مبلمان اداری چه تأثیراتی بر روی شما می گذارد، فکر نکرده اید. آیا تا به حال فکر کرده اید که موقعیت مونیتور شما نسبت به سر و شانه های شما چگونه است؟ احتمالا فقط عواملی که بیش از حد مزاحم شما هستند، نظرتان را جلب کرده اند: عواملی مثل شلوغ بودن بیش از حد شرکت، نبودن حریم شخصی، بدی نور و روشنایی. آیا با مدیریت در این باره صحبت کرده اید و آیا برای رفع آن اقدامی شده است؟ همه ی این عوامل در مورد مبلمان اداری مهم است. در واقع شرکت های پر بازده متعلق به مدیرانی است که به حرف کارمندان خود توجه می کنند و این اساس یک طراحی انسان محورانه برای مبلمان اداری است.

وضعیت فعلی مبلمان اداری شما

آیا شما در اتاق های پارتیشنی خاکستری رنگ کار می کنید و تنها زمانی می توانید همکاران خود را ببینید که بخواهید گزارش خود را تحویل کسی بدهید؟ آیا صندلی شما کمرتان را پر نمی کند و تکیه گاه خوبی برای ستون فقرات شما نیسـت؟ یا وقتی می خواهید با صندلی از فایل میز اداری به سمت مونیتور حرکت کنید، جیر جیر صدا می دهد و ناله می کند؟ مونیتور پایین تر از سطح چشمان شما است؟ رابرت پراست، طراح مبلمان اداری در مورد مبلمان اداری چنین شرکتی می گوید: " فضای کاری امروز، سرزمین هدر رفته هاست. این نوع مبلمان اداری ، انرژی زندگی و حیات را می گیرد، مانع بروز استعدادها می شود و در راه رسیدن به هدف مانع ایجاد می کند. این نوع مبلمان اداری ، صحنه ی روزانه ی آرزوهای تحقق نیافته و مساعی هدر رفته است." این فضاها و مبلمان اداری فاقد طراحی ارگونومیک می باشند و علاوه بر این، این نوع مبلمان اداری فاقد هویت، کاربرد و حس بشر دوستی است.

 

furniture

 

ما از مبلمان اداری چه می خواهیم؟

برای بیشتر ما هدف از کار این نیست که بتوانیم برای تعطیلات پول جمع کنیم یا حساب شرکت را هر چه بیشتر پر بار کنیم. ما می خواهیم سر کار، راضی وخوشحال باشیم. بر طبق مطالعه ی تحقیقی که در JLL Global انجام شده است، 69% کارمندان بر این عقیده اند که حس خوشحالی و رضایت شغلی برای اشتغال انسان در یک مؤسسه، یک عامل ضروری است و 87% مصاحبه شوندگان دلشان می خواهد در محیط کار خود، برای امور شادی بخش و اتفاقات خوب، فرد مسئولی داشته باشند و این که چه نوع مبلمان اداری رضایت و خوشحالی ما را فراهم نمی کند؟ اتاق های مکعبی نه چندان جذاب پارتیشنی از آن جمله هستند. کارمندان به هیچ وجه این مدل مبلمان اداری را دوست ندارند. طبیعتا، ما می خواهیم موقع کار احساس کنیم که عضوی از یک مجموعه هستیم و این که در این مجموعه حرفی برای گفتن داریم. آزادی انتخاب مبلمان اداری بخش مهمی از هویت ما به عنوان بخشی از آن مجموعه است.
انتشار در 6 شهریور 1397 در وبلاگ Strong project
منبع:/https://blog.strongproject.com
  • Rating
  • 136 دفعات بازدید