مقالات

آخرین مقالات

19 شهریور

تأثیر رنگ مبلمان اداری بر روحیه و کارایی کارمندان(قسمت دوم)

در قسمت اول این مقاله بیان شد که رنگ مبلمان اداری بر روحیه و رفتار کارمندان تأثیر گذاشته و به این ترتیب بر کارایی شرکت هم مؤثر است.
در بخش اول بیان شد که از هر رنگی در مبلمان اداری ، حسی به ما القا می شود و تأثیر چند رنگ مبلمان اداری را هم بررسی کردیم. در این بخش از مقاله به چند رنگ دیگر می پردازیم.

رنگ زرد در مبلمان اداری

رنگ زرد نماد آفتاب و رنگ تفریح و سرگرمی است و باعث افزایش شادی می شود. رنگ زرد، رنگ خوب دیگری برای خلاقیت است که می تواند مثبت گرایی و بدعت و ابتکار را افزایش دهد. برای کسانی که به جایی پر انرژی و فعال برای کار نیاز دارند، استفاده از رنگ زرد در مبلمان اداری انتخاب خوبی است. البته اگر مثل مبلمان اداری قرمز، کارمندان را گرسنه نکند. (آیا تا به حال دقت کرده اید که مبلمان اداری در رستوران مک دونالد به رنگ زرد و قرمز است؟)

 

furniture

 

رنگ قهوه ای در مبلمان اداری

برای کسانی که دوست ندارند بیش از حد در معرض دید و توجه دیگران قرار بگیرند، استفاده از رنگ قهوه ای در مبلمان اداری توصیه می شود. رنگ قهوه ای در مبلمان اداری ، نماد حرفه ای بودن، قدرت و استقامت است. استفاده از رنگ گرم قهوه ای در مبلمان اداری ، می تواند برای رنگ های چشمگیرتر مثل قرمز یا سبز فیروزه ای، پس زمینه ی خوبی باشد و مقداری از شدت این رنگ ها را کاهش دهد. رنگ قهوه ای نباید دلگیر باشد و یا به حدی باشد که فضا را تاریک کند. گذشته از همه ی این ها، استفاده از رنگ قهوه ای در مبلمان اداری مثل طبیعت به تنهایی نیست و در کنار رنگ های دیگری مثل آبی و یا سبز، زیبایی آن دو چندان می شود.

 

office

 

رنگ صورتی در مبلمان اداری

صورتی در مبلمان اداری؟ بله. تأثیر آرام بخشی این رنگ به حدی است که در زندان ها، غالبا برای کاهش رفتار تهاجمی از این رنگ استفاده می شود. استفاده از رنگ صورتی در مبلمان اداری به دلیل نزدیکی به رنگ قرمز، نماد شادی و انرژی می باشد، البته بدون حس شدید و منفی ای که از مبلمان اداری قرمز متبادر می شود. این رنگ، چه به عنوان رنگ زمینه بر روی دیوار استفاده شود و یا به عنوان بخشی که به چشم بیاید و متمایز جلوه کند، در هر صورت، می تواند انرژی متمرکزی را ایجاد کند، کاری که خیلی از رنگ های دیگر نمی توانند انجام دهند.

 

office

 

رنگ سفید در مبلمان اداری

استفاده از رنگ سفید در مبلمان اداری ، با وجود ظاهر تمیز و مدرن آن، نقایص خاص خود را دارد. مبلمان اداری سفید، به دلیل سرد بودن رنگ سفید، ظاهری سرد و کلینیکی دارد. کارمندانی که با مبلمان اداری سفید کار می کنند، به دلیل ماهیت تک رنگ آن، کارایی و بهره وری کمتری دارند و بیشتر در معرض اشتباه می باشند. اما رنگ سفید را نباید دست کم گرفت. وقتی که این رنگ به عنوان پس زمینه استفاده شود، می تواند نور رنگ های روشن تری را که بر روی آن استفاده می شود، بیشتر منتشر کند و لطافت و نرمی خاصی را ایجاد کند که وقتی رنگ سفید به تنهایی استفاده می شود، آن را ندارد.

 

furniture

 

رنگ خاکستری در مبلمان اداری

این رنگ نماد یأس و ناامیدی و یا بی تفاوتی است. استفاده از رنگ خاکستری برای کل مبلمان اداری شرکت خیلی توصیه نمی شود. اما این رنگ هم مثل قهوه ای می تواند در کنار رنگ های چشمگیرتر استفاده شود و کانتراست خوبی را به وجود آورد. استفاده ی بیش از حد از آن در مبلمان اداری باعث غمگین شدن محیط می شود، اما اگر به اندازه استفاده شود، در کنار رنگ های دیگر می تواند ترکیب زیبایی به وجود آورده و تسکین خوبی برای خستگی چشم ها و تحریک اعصاب باشد.
همیشه موقع انتخاب رنگ برای مبلمان اداری شرکت، باید از خود بپرسید که می خواهید مراجعین با ورود به شرکت، چه حسی را از آن فضا بگیرند و با توجه به این موضوع، رنگ مناسب برای مبلمان اداری را انتخاب کنید.

 

office

 

نوشته شده توسط جف پوچپان، مدیر استرانگ پراجکت (Strong Project) در 31 مرداد 1397
منبع:https://www.inc.com/jeff-pochepan/use-psychology-of-color-to-influence-your-work-day.html
  • Rating
  • 249 دفعات بازدید