مقالات

آخرین مقالات

21 آذر

چهار نوع ام دی اف را بشناسیم

تخته فیبر با دانتیسه متوسط (MDF) نوعی چوب مصنوعی (مهندسی) تولید شده از ذرات چوب خرد شده می باشد که با استفاده از چسب به هم متصل شده اند و تخته های چوبی MDF را می سازند.
این تخته های ام دی اف کاربردهای گسترده ای دارند که در تمامی انواع ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند زیرا علاوه بر دسترسی آسان، ارزان تر از چوب های واقعی می باشند. این تخته ها از انواع متفاوت چوب ساخته شده اند که بسته به چگونگی ساخت، استحکام و کاربردشان دسته بندی می شوند.

1-نئوپان (تخته خرده چوب)

این نوع تخته ها همان طور که از نامش مشخص است، ساخته شده از خرده چوب های به هم متصل شده با استفاده از صمغ می باشند. تمامی فرآورده های دور ریختنی چوب از جمله خرده چوب، خاشاک و خاک اره به یک دیگر متصل می شوند تا خرده چوب های بزرگ تری را بسازند. پس از اینکه صمغ ها با یک دیگر مخلوط شدند، آن ها را بر روی خرده چوب ها می ریزند تا علاوه بر درست کردن تخته چوبی، این تخته ها را مقاوم سازی کنند.

 

mdf

 

2- تخته فیبر

این تخته ها ساخته شده از تخته های چوبی دانتیسه بالا می باشند و فرآیند تولیدشان همانند نئوپان می باشد. این تخته ها را دوست دار محیط زیست نامیده اند زیرا علاوه بر خرده چوب ها می توانند با استفاده از مواد خام از جمله نیشکر و حتی نشاسته موجود در گیاهان ساخته شوند. این تخته ها به دلیل خصوصیت استحکامی شان در محیط های تبلیغاتی و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

mdf

 

3- تخته های لایه ای

این تخته ها نوعی از تخته های فیبری می باشند که از فیبر های چوبی با حرارات و فشار بالا ساخته شده اند. بعضی از این تخته ها از تخته های فیبری نازک به هم چسبیده شده ساخته شده اند و نیازمند فشار بالا برای مقاوم سازی می باشند. این نوع تخته ها متراکم تر از تخته های خرده ای و الیافی می باشند و کاملا هموار و بدون هیچ بر آمدگی هستند.

 

mdf

 

4- تخته های روکش شده

برای اینکه نمایی از چوب واقعی را در منزل، محل کار یا غیره داشته باشید می توانید از این نوع تخته های ام دی اف استفاده کنید. روکش های طرح چوب شان که در انواع مختلف هستند با فشار بالا به دور خمیدگی ها کشیده می شوند و با تکنیک های کشیدگی طرح هایی را بر روی سطح ایجاد کنند. با این حال، توجه داشته باشید که این روکش ها فقط می توانند روی سطوح که داری خمیدگی ساده می باشند، کشیده شوند زیرا اگر این خمیدگی ها تیز باشند باعث شکستگی و یا ترکیدن چوب می شوند.

 

mdf

 

مزایا و مضرات ام دی اف

جالب است بدانید که تخته های ام دی اف زمانی که مورد استفاده قرار می گیرند هم دارای خصوصیات مثبت و هم منفی می باشند. از آن جایی که این تخته ها، تخته های پرس شده فیبری هستند، قابل انعطاف تر از بقیه ی چوب ها می باشند و برای سطوح خمیده مورد استفاده قرار می گیرند زیرا بر خلاف چوب های دیگر خاصیت منقبض و منبسط شدگی را ندارند، ارزانتر هستند و دارای استحکام بیشتری می باشند.
اما از جمله مضرات شان می توان به این مسئله اشاره کرد که اگر این چوب ها به خوبی به یکدیگر متصل نشده باشند، زمانی که در معرض آب زیاد قرار می گیرند متورم می شوند اما باید بدانید که اگر از رنگ و یا روغن برسطح شان استفاده کنید، این تاثیر کاهش می یابد. از جمله مضرات دیگر این است که تراکم شان از دیگر چوب ها بیشتر می باشد و زمانیکه در لبه های یک کار قرار می گیرند شکاف بر می دارند.
از مضرات بیشترشان می توان به این مسئله اشاره کرد که در ساختار تخته های ام دی اف فرمالدئید به کار رفته است و خطرات زیادی برای سلامتی انسان در پی دارد زیرا سرطان زا می باشد.
جالب است بدانید که استفاده از فنول فرمالدئید می تواند کم خطرتر از فرمالدیئد باشد زیرا در فرآیند تولید، اگر دما کنترل شود فرمالدئید را بیرون نمی دهد.
نکته ی دیگری که باید در باره ی این چوب ها بدانید این است که تخته های ام دی اف به دو نوع متفاوت تقسیم بندی می شوند: ۱) مقاوم به رطوبت و ۲) مقاوم به گرما
تخته های مقاوم به رطوبت را در حمام مورد استفاده قرار می دهند و تخته های مقاوم به گرما را در آشپزخانه.
منبع: http://dekoratus.com/4-types-of-medium-density-fiberboard-mdf/
  • Rating
  • 105 دفعات بازدید