مقالات

آخرین مقالات

17 بهمن
بررسی کردن تکاملی که در صندلی ‌های اداری رخ داده است باعث می‌ شود که چشم ‌اندازی کلی از تحولاتی که در زندگی انسان در طول‌ قرن ‌های گذشته رخ داده است برایمان حاصل شود. با
وابستگی کمتر جوامع به کشاورزی و حرکت به سمت صنعتی شدن، کسب‌ و کارها مجبور شدند نگاه متفاوتی به محیط کار داشته باشند و ابزارهای جدید برای کمک کردن به کارمندانشان ایجاد کنند. صندلی‌ های اداری برای حل کردن مشکلاتی که برای کارمندانی که مجبور بودند ساعت ‌های طولانی در یک دفتر کار کنند ساخته شد. امروزه کارمندان بخش اداری هفته ‌ای بیش از ۴۰ ساعت در دفتر کار می‌ کنند و بیشتر مدت نیز روی صندلی نشسته ‌اند و کارهای اداری مربوط به کسب‌ و کار‌ها را انجام می‌دهند.

تاریخچه ‌ی صندلی اداری

 

office chair
صندلی عاج نشان

 

تاریخ دان‌ها بر این باورند که زمان ساخت نخستین صندلی اداری را می‌ توان تا زمان ژولیوس سزار به عقب برد. این پادشاه رم باستان جلسات اداری مربوط به کشورداری را در حالی که روی یک صندلی عاج دار نشسته بود اداره می ‌کرد و دیگر رهبرها مقامات عالی ‌رتبه و کشیش‌ها نیز روی صندلی ‌های مخصوص خودشان می ‌نشستند. در نهایت سزار تصمیم گرفت صندلی‌ مخصوصش را هر جایی که می ‌رود باخودش ببرد و به این ترتیب صندلی مطلای او در کنار دیگر کالاهای ارزشمند به نقاط مختلف حمل می ‌شد. نشستن روی این صندلی ابهت بیشتری به او می ‌داد و به او کمک می‌ کرد ظاهری خداگونه پیدا کند.
در طول قرن‌ های متمادی صندلی اداری هدف دیگری پیدا کرد و جنبه‌ های کارایی آن‌ بیشتر مورد توجه قرار گرفت. در اوایل قرن ۱۸ و همزمان با رواج پیدا کردن سفر با قطار، صندلی ‌های گرد فنردار که توسط توماس ای وارن طراحی شده بود و شرکت صندلی‌ سازی آمریکا آن‌ ها را می‌ساخت فراگیر شده بودند. کسب ‌و کارها کم کم متوجه شدند که می ‌توانند از سفر با قطار به عنوان ابزاری برای بسط دادن قلمروشان استفاده کنند و به این نتیجه رسیدند که باید صندلی‌ ها را به گونه ‌ای طراحی کنند که کارمندانشان بتوانند در طول سفر وظایفشان را به خوبی انجام دهند. این صندلی ‌های گرد فنرهایی در نشیمنگاه داشتند که تکان ‌های مربوط به حرکت قطار را جذب می ‌کرد و این امکان را فراهم می‌ کرد که فرد حتی هنگام حرکت قطار نیز کارهایش را به راحتی انجام دهد.

 

office chair
صندلی گرد

 

در سال‌ های منتهی به انقلاب صنعتی، صندلی ‌های اداری به عنوان ابزاری برای بالا بردن کارایی افراد مورد استفاده قرار می ‌گرفتند. چارلز داروین فردی است که ایده‌ي قرار دادن چرخ زیر صندلی اداری به او نسبت داده می ‌شود. او با انجام این کار می ‌توانست به راحتی در دفتر کارش جا به ‌جا شود و به مطالعاتش روی گونه ‌های مختلف بپردازد. هنگامی که انقلاب صنعتی رخ داد، توجه کسب ‌و کارها به محیط اداری بیشتر شد و دنبال راه‌ هایی بودند که کارمندانشان بتوانند زمان بیشتری کار کنند. صندلی اداری ابزاری بود که راحتی بیشتری برای کارمندان به ارمغان می‌آورد و آن‌ ها می ‌توانستند ساعات بیشتری کار و کم‌تر احساس خستگی کنند.
اتو فون بیسمارک یکی دیگر از افرادی است که در تحول صندلی ‌های اداری نقش پررنگی داشته و باعث محبوبیت این صندلی‌ ها شده است. او با نقشی که ایفا کرد سبب شد که این صندلی‌‌ها وارد پارلمان شود. در سال ۱۸۵۱ و در نمایشگاه بزرگی که در لندن برگزار شد صندلی اداری او برای عموم مردم رونمایی شد. از آن زمان به بعد طراحی صندلی‌ های اداری حول یک هدف واحد تحول پیدا کرد: فراهم کردن یک مکان راحت برای نشستن و کار کردن.

نوآوری‌های طراحی صندلی

 

office chair

 

عکس ‌هایی که از صندلی ‌های اداری نخستین وجود دارد، مانند صندلی گرد، تفاوت خیلی زیادی با صندلی ‌های مدرن امروزی ندارند. نخستین صندلی ‌های مدرن اداری نیز از یک نشیمنگاه گردان و پایه ‌های چرخ‌ دار ساخته شده ‌اند و بسیاری از آن ‌ها ویژگی‌ های قابل تنظیم مشخصی داشتند که به کاربر اجازه می ‌داد با توجه به نیازش صندلی را برای استفاده‌ ی خود تنظیم کند. اگر چه این صندلی ‌ها کارایی خوبی داشتند اما از ظاهر خوبی برخوردار نبودند. بیشترشان روکش‌ های مشکی و خاکستری داشتند تا این که در اوایل دهه‌ی ۱۹۷۰ طراحان به این نتیجه رسیدند که می‌توان ظاهر بهتری به این صندلی ‌ها داد.
در این سال‌ها اتوره سوتساس که طراح صندلی بود و برای سازنده ‌ی ایتالیایی الیوتی کار می‌کرد به این نتیجه رسید که می‌توان برای دفترهای اداری از چیزهای رنگی استفاده کرد. او رنگ قرمز روشن، زرد و بنفش را برای طراحی بسیاری از تجهیزات اداری مانند صندلی، میز و ماشین تحریر به کار برد. اگرچه این ابداع او در اواخر دهه‌ی ۱۹۷۰ دیگر چندان محبوب نبود اما باعث شد کمی خلاقیت و رنگ وارد طراحی مبلمان اداری شود.

آغاز طراحی ارگونومیک صندلی

در سال ۱۹۷۶ دومین انقلاب در طراحی صندلی‌ های اداری اتفاق افتاد. این اولین باری بود که طراحان صندلی ‌های اداری به سلامت جسمی کارمندان فکر می‌کردند و به آن همچون ابزاری برای بالا بردن کارایی و سود رساندن به کسب ‌و کار نگاه نمی ‌کردند. هدف از طراحی صندلی ‌های ارگونومیک این بود که جریان خون در پاهای کارمندان بهتر شود و ستون فقراتشان در وضعیت بهتری قرار بگیرد. همچنین این صندلی ‌ها شامل ویژگی‌های قابل تنظیم بیشتری می‌ شدند تا افراد بتوانند بهترین حالت را برای خودشان ایجاد کنند. در نهایت طراحان به این موضوع توجه کردند که کارمندان دنیای مدرن چه مدت زمانی روی صندلی ‌ها می‌نشینند و تلاش می‌ کردند با استفاده از طراحی ارگونومیک آسایش کارمندان را بیشتر کنند.

 

office chair
صندلی آرون

 

در نهایت صندلی‌ های اداری به اصل رومی خود بازگشتند و بار دیگر به نمادی برای جایگاه افراد تبدیل شدند. تنها مدیران اجرایی ارشد و/یا شرکت ‌های بسیار موفق و ثروتمند روی صندلی ‌های اداری ارگونومیک و گران قیمت سرمایه‌گذاری می ‌کنند. در سال ۱۹۹۴ صندلی آرون که پشتی شبکه‌ ای داشت برای اولین بار روانه‌ ی بازار شد. کسانی که می‌ خواستند خود را بسیار پیشرو نشان دهند استقبال خوبی از این صندلی خاص کردند چرا که آن را نشانه ‌ای از تفکر رو به جلو می ‌دانستند. در آن دوره همه‌ ی افراد در جستجوی نوآوری‌ های جالب و تغییر در محیط کارشان بودند.
پس از این که آمریکا وارد یک بحران اقتصادی شدید شد، تمایل برای استفاده از صندلی ‌های اداری گران قیمت که منابع زیادی از شرکت باید صرف آن‌ ها می‌شد به شدت کاهش پیدا کرد. پس از این که مصرف‌‌ گرایی جذابیت خود را از دست داد و بحران رکود بزرگ مالی (بین‌ سال ‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰) اقتصاد آمریکا با مشکل روبرو کرد، صندلی ‌های اداری اقتصادی ‌تر شدند و سازگاری بیشتری با محیط زیست پیدا کردند. از سال ۲۰۱۰ به بعد شرکت ‌های صندلی ‌‌سازی شروع به طراحی صندلی ‌هایی کردند که ارزان‌ تر بودند، بخش ‌های متحرک کم ‌تری داشتند و در فرایند تولیدشان کربن کم ‌تری وارد محیط زیست می‌شد.

آینده‌ ی صندلی‌ های اداری

 

office chair
میز دارای تردمیل

 

علی ‌رغم این واقعیت که امروزه بیش از هر زمان دیگری افراد در دفترهای اداری کار می ‌کنند و زمان بسیار زیادی را پشت میزهای اداری می‌ گذرانند، آینده‌ ی صندلی ‌های اداری از هر زمان دیگری نامشخص ‌تر است. هرچه مردم از عوارض یک سبک زندگی کم‌ تحرک و ۸ ساعت نشستن پشت میز بیشتر آگاه می ‌شوند، تمایل بیشتری به استفاده از صندلی‌ های دارای توپ تعادلی و میزهای دارای تردمیل پیدا می‌کنند.
نشستن طولانی مدت و نشستن در وضعیت نامناسب باعث بروز مشکلات زیادی برای اندام انسان می ‌شود. اگرچه استفاده از صندلی‌ های اداری مناسب تا حد زیادی از بروز این مشکلات جسمانی جلوگیری می ‌کند، اما کارمندان باید به طور مرتب از سرجایشان بلند شوند، راه بروند و در طول روز حرکات کششی انجام دهند. به نظر می‌ رسد هر چه جلوتر می‌رویم صندلی‌ های اداری دوباره به ابزاری برای بالا بردن کارایی تبدیل شده ‌اند و دیگر به آن‌ ها همچون جایی برای نشستن طولانی مدت نگاه نمی ‌شود.
منبع:https://www.btod.com/blog/2016/11/15/the-evolution-of-the-office-chair/
  • Rating
  • 48 دفعات بازدید