مقالات

آخرین مقالات

05 اسفند

سه مشکل رایج پس از خرید مبلمان اداری ارگونومیک

مبلمان اداری ارگونومیک به طور قابل توجهی در بهبود عملکردمان تاثیر دارد و همچنین مانع از آسیب دیدگی می شود. می دانیم که این محصولات
تاثیر بسزایی در کاهش تنش های وارد بر بدن داشته، علاوه بر این باعث قرار گیری بدن در حالت درست می شوند. اما با این حال کلید بهره برداری از این محصولات همچون لوازم ورزشی خانگی تداوم در استفاده از آنها است. فقط خریدن آن ها تضمینی برای بهبود وضعیت نیست. سه دلیل وجود دارد که مردم پس از خرید مبلمان اداری ارگونومیک به نتیجه دلخواه نمی رسند که عبارتند از :عدم استفاده، استفاده غلط و محدود کردن خود به این محصولات.

عدم استفاده از مبلمان اداری ارگونومیک:

شاید شما قبل از خرید زمان زیادی را صرف جست و جو و مطالعه برای پیدا کردن بهترین محصولات ارگونومیک کرده باشید. شما اتاق کارتان را دوباره چینش می کنید و به این فکر می کنید که با داشتن صندلی ارگونومیک چقدر اوضاع بهتر می شود. متاسفانه حقیقت متفاوت است.

 

office desk

 

بهترین صندلی اداری ممکن را خریداری می کنید. برایتان فرستاده می شود و آن را در گوشه ای قرار می دهید تا اینکه در نهایت جعبه آنرا باز کرده و آنرا در جای خود قرار بدهید. قصدش را دارید اما انجامش نمیدهید. در واقع جعبه ی صندلی در کنار جعبه میز ایستاده ای قرار دارد که هنوز جعبه اش را باز نکردید. نتیجه این که شما یک صندلی ارگونومیک و باکیفیت دارید که از آن استفاده نمی کنید. اگر از آن استفاده نکنید طبیعتا نمی توانید از مزایای آن بهره مند شوید.

استفاده نادرست از مبلمان اداری ارگونومیک:

دومین دلیل که باعث عدم بهره مندی از محصولات ارگونومیک میشود عدم استفاده صحیح از آنها است. بعد از چندین هفته جست و جو شما یک صندلی ارگونومیک خریدید. صندلی برایتان ارسال شد و شما آن را سر هم کردید.
بعد از این که به طور کامل آن را نصب و سرهم کردید شروع به خواندن راهنمای درون جعبه می کنید که درباره شیوه نصب و سرهم کردن آن و در نهایت شیوه ی استفاده از آن توضیح داده است. شاید یکم پیچیده و سخت باشد اما خودتان را متقاعد می کنید تا از پس برآیید و یاد بگیرید.

 

office desk

 

احتمالا سرهم کردن آن یک ساعت زمان ببرد ولی در نهایت همان طوری آن را سرهم می کنید که در عکس راهنما نشان داده شده است. اگرچه کمی سخت تر از آن چیزی بود که فکرش را می کردید. ارتفاعش ممکن است که میزان و مناسب میزتان نباشد و اینکه ارتفاع دسته هایش هم به اندازه ای است که فکر می کنید شانه هایتان دارد به گوشتان میخورد.
دفترچه راهنما به نظر نمی رسد که بتواند کمکی بکند و شما هنوز نمی دانید که مشکل چیست. ارتفاع دسته را تنظیم میکنید ولی ارتفاع صندلی هنوز مناسب نیست و نمی توانید به درستی در زیر میز قرار بگیرید. در نهایت به این نتیجه می رسید که آنقدر ها هم بد نیست و حداقل یک پشتی خوب دارید که از کمرتان محافظت می کند اما برای اینکه به میز برسید باید جلو بیایید که در نتیجه آن کمرتان خم میشود و حتی با صندلی کوچکترین تماس را هم ندارد. آن صندلی یک صندلی فوق العاده است، اما در بهبود وضعیت نشستن شما تاثیری نخواهد داشت، چون که شما نمی توانید از آن به درستی استفاده کنید.

محدود کردن خود به این مبلمان اداری ارگونومیک:

فرض کنیم که همه مشکلاتی که در سرهم کردن و تنظیم کردن خودتان داشتید را از پیش رو برداشتید. صندلی به خوبی در زیر میز جاگرفته و از کمرتان هم حمایت می کند. حتی از یک سدان لوکس هم راحت تر است. همه چی رو به راه شده است و شما یک محیط کاری ارگونومیک ایجاد کرده اید. این باید وضعیت نشستن شما را اصلاح کند درست است؟
بعد از چند ساعت کار کردن و نشستن در صندلی عضله های پشتتان می گیرد. پروژه ای که دارید روی آن کار می کنید باید امروز تمام شود بنابراین باید کار کردن را تا دو ساعت دیگر ادامه دهید .وقتی که کار تمام می شود پشتتان گرفته و درد باعث میشود تا به سختی بلند شوید.
چه اتفاقی دارد میفتد؟ شما این محیط کاری ارگونومیک را به وجود آوردید تا دقیقا از همین اوضاع جلوگیری کنید. چرا نتوانسته مفید واقع شود؟ مشکل این است که عوامل دیگری هم در بهبود وضعیت و حالت بدنی موثر است. نمی توانید بگویید که این محصولات به تنهایی می توانند مشکل را حل کنند و تنش های وارد بر بدنتان را کاهش دهد.
شاید عوامل دیگری مانند مشکلاتی در کمر و مفصل ران وجود داشته باشد که اجازه ندهد تا شما به یک حالت مطلوب برای نشستن برسید. همسترینگ ، مفاصل ، و ماهیچه های پشتتان با نشستن های طولانی می توانند باعث درد بشوند. به دلیل پایین بودن تحمل عضلات پشتتان بیشتر از چند دقیقه در یک حالت نمی مانید و مدام تغییر وضعیت می دهید.

بررسی نتایج:

خرید محصولات و تجهیزات ارگونومیک یک گام عالی برای بهبود حالت نشستن و کارایی بدنتان است. اگرچه این محصولات زمانی مفید هستند که شما از آن ها به طور صحیح و مداوم استفاده کنید. آنها بخشی از یک برنامه ارگونومیک خوب هستند اما به تنهایی نمی توانند باعث رفع تنش ها و درد های بدنی شما شوند.
انعطاف پذیری کم، ضعف، ضعف عضلانی و تنگی عضلات می توانند مانع از این شوند تا به طور کامل و درست از محصولات استفاده کنید. بنابراین لازم است تا به فعالیت های دیگر هم در ضمن فعالیت های روزانه تان بپردازید. استرحت دادن به خود بعد از مدتی، عوض کردن حالت نشستن، راه رفتن، انجام حرکت کششی، انجام ورزش های قدرتی می توانند به شما در رفع این مشکل کمک کنند. انجام این کارها و استفاده درست و مرتب از تجهیزات ارگونومیک بهترین راه برای به حداکثر رساندن بازدهی این تجهیزات است.
منبع:https://www.btod.com/blog/2017/01/22/top-3-problems-after-buying-ergonomic-office-furniture/
  • Rating
  • 39 دفعات بازدید